Skip to main content
Wezwanie do zapłaty jest oficjalnym pismem, jakie wierzyciel kieruje do dłużnika, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nie zapłacił zobowiązania. Przepisy prawa nie wymagają kierowania do dłużnika wezwania do zapłaty, warto jednak to zrobić przed skierowaniem pozwu do sądu. (jeśli okaże się, że nasz dłużnik przy pierwszej czynności procesowej, którą zazwyczaj jest otrzymanie pozwu, złoży oświadczenie, że powództwo uznaje, to sąd może zasądzić od Państwa…
12 stycznia, 2024
Przede wszystkim ma prawo do egzekwowania swoich należności. Może to zrobić polubownie poprzez bezpośredni kontakt z dłużnikiem, telefonicznie, wysyłanie upomnień i ponagleń w formie tradycyjnej lub e-mail.  Należy pamiętać, że wierzyciel może również dokonać cesji wierzytelności, czyli sprzedać dług.
W chwili gdy zostaje zawarta umowa w związku z zobowiązaniem, to dłużnika i wierzyciela zaczyna łączyć stosunek prawny. Dłużnik jest osobą, która się „zapożycza” i jest zobligowana do zwrotu pieniędzy, natomiast wierzyciel to podmiot, który pożycza pieniądze, przekazuje nam towar z odroczonym terminem płatności lub też na podstawie zawartej umowy – świadczy usługi, za które nie zostało zapłacone. Do podstawowej kwoty zobowiązania (tyle ile jesteśmy winni z faktur…